V posledních letech není zdaleka tak snadné vypěstovat ovocný strom, jako tomu bylo dříve. V předchozích desetiletích rostlo a prosperovalo prakticky cokoliv, co se zasadilo. Dnes tomu tak bohužel už není, a to hlavně z důvodu dlouhých období bez deště. Půda je často vyprahlá a vyčerpaná a chybí jí potřebné množství minerálů. Proto je v dnešní době naprosto zásadní a klíčové věnovat ovocným stromům mnohem větší péči než v předchozích letech. Samozřejmě za předpokladu, že chceme mít vitální a dlouhověké stromy, které plodí šťavnaté ovoce plné vitamínů.
Vše začíná správným postupem při výběru ovocného stromu. Já osobně, ať už sázím u sebe doma nebo u zákazníků, jezdím pro stromky do školky na jižní Moravu nebo kousek za hranice na Slovensko. Volím především staré odrůdy, které jsou většinou odolné proti různým patogenům a chorobám, u kterých vím, že nebudu muset používat chemické postřiky. Dokonce i u nejproblematičtější broskvoní.
1. Vykopeme jámu do hloubky ca 50 cm, širokou ca 100 - 120 cm. Zvlášť na hromady dáváme travní drny, ornici a zeminu, která je pod ornicí (porodničí). Dno prokypříme a smícháme s předem připraveným kompostem, stačí půl kýble. Kompost máme buď domácí nebo se dá koupit v každém zahradnictví.
2. Do dna jámy zatlučeme kůl, nejlépe akátový nebo dubový. Pokud neseženeme, můžeme dát smrkový, který ale v zemi dříve hnije. Zatlučeme z jižní strany, aby chránil stromek před ostrým jarním sluncem.
3. Na dno jámy lze dát i obrácený travní drn (osobně raději dávám zmíněný kompost). Můžete přihodit hrst Cereritu. Dusík se sice vyplaví, ale fosfor, který často chybí a draslík zůstanou. Hnojivo nedáváme ke kořenům.
4. Vezmeme stromek a silnější kořínky uštípneme nůžkami do zdravého dřeva, stačí kousek. Tím podpoříme tvorbu aktivních kořenů. Štípeme pouze silnější kořínky, jemné vlásečnice ne.
5. Vložíme stromek do jámy tak, aby část, která byla ve školce pod zemí, byla stejně tak pod zemí i při samotném sázení u nás. Toho dosáhneme jednoduše tak, že přiložíme lať (viz. foto).
6. Kořeny lehce zasypeme svrchní ornicí a zalijeme asi půl kýblem vody.Stromek lehkým protřepáním zvedáme vzhůru tak, aby zemina vyplnila všechna místa mezi kořínky.
7. Spodní sypkou zeminou dosypeme zbytek jámy, na svrchní vrstvu můžeme dát travní drny, vždy však obrácené kořeny vzhůru.
8. Stromek znovu zalijeme půl kýblem vody, můžeme přihnojit hrstí granulovaného hnoje ( koupíme v zahradnictví).
9. Uchytíme stromek buďto bužírkou nebo páskem z jutoviny ke kůlu (úvazek musí být volný) a opatříme drátěnou chráničkou (v případě výskytu zajíců nebo srnek).
10. Po pár týdnech půda kolem stromku slehne, srovnáme ji nebo doplníme.
11. Dále následuje výchovný řez, který je neméně důležitý. Stejně tak samotná péče (odtravnění, mulčování) v prvních letech po výsadbě. O tom ale zase příště 🙂
Výsadbu ovocných stromů, stejně jako ostatní služby, provádím především v okrese Prostějov. Samozřejmě v případě domluvy neodmítám zakázky ani v sousedních okresech jako je Vyškov, Přerov, Olomouc a Kroměříž.
Bc. Ivo Kroupa
Lesná 514/8
798 02 Mostkovice